نوشیدنی های جایگزین آب

نوشیدنی های ورزشی جایگزین آب

2 ديدگاه

در مقاله نوشیدنی های ورزشی جایگزین آب قصد دارم به دو نوشیدنی ورزشی اشاره کنیم :نوشیدنی ورزشی دتاکس واتر و نوشیدنی ورزشی او ار اس پس تا انتها با ew camp همراه باشید. هیدراته ماندن بدن بخش مهمی از سلامتی شماست؛ به خصوص زمانی که ورزش می‌کنید .میزان آب مورد نیاز بدن در هنگام ورزش دوچندان میشود چراکه علاوه بر نیاز بدن به آب به دلیل نیاز به انرژی بیشتر، دفع آب از طریق تعریق و تنفس نیز دوچندان میشود . کم آب نشدن بدن به قدری مهم است که باید بدانید کم آبی، توانایی ورزشی شما را کاهش می‌دهد و حتی شما را ضعیف و بیمار کند. از آنجایی که آب 75 درصد از کل بافت عضلانی و 10 درصد از بافت چربی بدن انسان را تشکیل می‌دهد، حتی کمترین مقدار کم آبی می‌تواند تأثیر زیادی بر عملکرد شما داشته باشد. همیشه با یک نوشیدنی ، ورزش خود را شروع کنید و در حین ورزش حتما آب بنوشید. با انجام ورزش های پر تحرکی مثل سبک ورزشی تریکینگ ، بدن نیاز به آب بیشتری دارد.

1-نوشیدنی ورزشی دتاکس واتر

دتاکس واتر نوشیدنی ای است که آب با میوه های تازه و سبزیجات ترکیب میشود که گاهی اوقات به ان آب طعم دار هم می گویند . شما میتوانید با توجه به طعم دلخواه و کارایی مختلف مواد ، دتاکس های خانگی تهیه کرده و از فواید و طعم بینظیر آن بهره ببرید . از آنجایی که فقط از عصاره ی میوه و سبزیجات برای مزه دهی این نوشیدنی استفاده میشود ، دتاکس واتر کالری بسیاری کمتری نسبت به آب میوه ها دارد به همین دلیل برای رژیم های سم زدایی و پاکسازی بسیار مؤثر اند . توضیحات و فواید نوشیدنی ورزشی دتاکس واتر را در سایت دیجی کالا دنبال کنید.

توصیه میکنم هنگام تمرینات یا آموزش از دتاکس واتر استفاده کنید. از آن جا که نوشیدن آب در طول روز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. توصیه پزشکان این است که مصرف روزانه 8 لیوان آب، برای بدن لازم است. نوشیدنی دتاکس واتر به دلیل خوش طعم بودن، کمک می‌کند تا شما تمایل بیشتری به نوشیدن آب پیدا کنید. دتاکس، آب مورد نیاز شما را تامین می‌کند و از کم‌آبی جلوگیری می‌کند.

چگونه نوشیدنی دتاکس واتر درست کنیم

درست کردن دتاکس واتر در خانه کار آسانی است . فقط به مقداری اب ، تعدادی میوه ( ترجیحا آبکی ) ، و سبزیجات نیاز دارید .این ترکیبات را به تکه های کوچک خرد کرده و به اب سرد یا گرم اضافه کنید ( اگر آب مصرفی دراین مرحله گرم باشد عصاره میوه بیشتر و زودتر خارج میشود ولی ممکن است طعم بعضی میوه ها کمی عوض شود ). هر چقدر از میوه ها و سبزیجات متنوع تری استفاده کنید طعم نهایی بدست آمده بهتر خواهد شد . اگر میخواهید دتاکس واتر خنکی داشته باشید باشد میتونید از میوه ها با طبع سرد استفاده کنید و بعد از ترکیب کردن مواد آنرا به مدت 1 الی 12 ساعت درون یخچال نگهداری کنید . بعد از پایان این زمان ترکیبات را از درون آب خارج کنید تا فاسد نشوند . اگر عجله دارید و مهلت استراحت دادن به ترکیب را ندارید میتوانید میوه ها و سبزیجات را فشار داده تا عصاره آن بصورت یکجا خارج شود

آبمیوه ها و دتاکس ها

آبمیهوه های صنعتی به دلیل مواد نگهدارنده و شکر فراوانی که در ترکیبات خود دارند اصلا گزینه مناسبی برای تأمین نیاز شما به اب در زمان ورزش نیستند . همچنین که در زمان ورزش میزان جذب بدن بالاست و تمام مواد مضر را جذب سلامتی را به خطر انداخته و همچنین در عملکرد ورزش اختلال ایجاد میکند . بجای نوشیدنی های صنعتی مضر میتوانید از دتاکس های دست ساز در زمان ورزش استفاده کرده که بطور همزمان هم آب مورد نیاز شما را تأمین و هم مواد مغذی از دست رفته را جبران میکند . آبمیوه های طبیعی بخاطر قند طبیعی ای که درون میوه ها وجود دارد و همچنین سرعت هضم و جذب پایین تری که نسبت به دتاکس واتر دارد در رده بعدی از دتاکس واتر قرار میگیرند . بهتر است از میوه ها حدالامکان بصورت طبیعی و جامد مصرف شود تا از فیبر آنها که بسیار مفید است نیز بهره مند شوید . 

2-نوشیدنی ورزشی او ار اس

نوشیدنی ای حامل املاح ، الکترولیت ، مایعات خوراکی و نمک است که آبرسان قوی بدن بوده و غالبا در موارد دارویی مورد استفاده قرار میگیرد و یکی از سریع ترین راههای هیدراته کردن بدن فرد در زمان حال است. در شرایط کم آبی شدید در حین ورزش یا براثر بیماری (اسهال و استفراغ ) که بدن آب زیادی از دست میدهد، از محلول های او آر اس برای آب رسانی مجدد به بدن استفاده میشود. از این محلول میتوانید برای ریکاوری بعد از تمرین نیز استفاده کنید. ریکاوری زمانی اتفاق می افتد که الکترولیت های از دست رفته از طریق تعریق حین ورزش به بدن بازگردد که محلول اوآر اس این کار را برای شما انجام میدهد.

چگونه نوشیدنی او ار اس درست کنیم

نوشیدنی او آر اس ابتدا بصورت پودر یا قرض جوشان در دسترس افراد قرار میگیرد که با مخلوط کردن با آب ترجیحا جوشیده سرد مورد مصرف قرار میگیرد . شما این پودر یا قرص جوشان را میتوانید از داروخانه ها تهیه کنید. یک چهارم محتوی یک پاکت او آر اس را به بطری ورزشی خود اضافه کرده و خوب تکان دهید تا پودر کاملا حل شود .میتوانید محلول را پس از درست کردن در یخچال نگهداری کرده تا خنک شود و بعد استفاده کنید. حین و یا بعد از ورزش بجای آب از محلول او آر اس استفاده کنید و از هیدراسیون بدن خود در تمرینات سنگین جلوگیری کنید . اگر به او آر اس های آماده دسترسی ندارید و یا میخواهید او آر اس خانگی خود را  درست کنید میتوانید از مخلوط کردن موارد زیر این کار را انجام دهید :

  • 2 قاشق مرباخوری شکر
  • 1 قاشق چایخوری نمک
  • 1\2  قاشق چایخوری جوش شیرین
  • 4 لیوان آب جوشیده سرد شده و یا آب میوه همه موارد بالا را با هم مخلوط کرده سپس به یک پارچ اب اضافه کنید .

از این محلول میتوانید در هوای گرم تابستان که تعریق بالاست و میزان مصرف مایعات کم و یا شرایط روزه داری استفاده کرد. حتی برای کودکانی که دچار افزایش اجابت مزاج میشوند نیز بسیار موثر است.

عملکرد نوشیدنی های ورزشی

به منظور عملکرد بهتر ورزشکاران ، باید حین تمرین آبرسانی شوند و از سوخت کافی استفاده کنند و بر همین اساس نوشیدنی های ورزشی با طیف گسترده ای از رنگ و طمع با تنوع در کارایی به بازار عرضه شده. نوشیدنی های ورزشی به طور خاص برای ایجاد تعادل مناسب کربوهبدرات ها ، الکترولیت ها و مایعات بدن طراحی شده اند تا به اندازه کافی ورزشکار را تامین کرده و منجر به بهبود عملکرد وی شوند. و حتی اشخاصی که تمایل زیادی به نوشیدن آب ندارند میتوانند با استفاده از آبهای طعم دار انگیزه نوشیدن را در خودشان افزایش دهند. شما از این طیف نوشیدنی ها میتوانید برای کودکانی که علاقه ای به آب خوردن ندارند نیز استفاده کنید.

عوارض مصرف بیش از حد آب

مصرف بیش از اندازه آب در یک زمان کوتاه باعث مسمومیت آب میشود بدین صورت که با مصرف آب زیاد در زمان کم حجم ادرار افزایش یافته و باعث دفع املاح بدن میشود رقیق شدن خون و همچنین رقیق شدن سطح سدیم در بدن باعث میشود کلیه ها نتوانند مایعات کافی را دفع کنند . این امر باعث تورم سلولها نیز میشود. 

در هنگام ورزش چقدر آب بنوشیم

رسیدن به این پاسخ که بدن ما به چه مقدار آب در زمان ورزش نیاز دارد بستگی به متغیرهایی مثل سن ، میزان تعریق ، گرما و رطوبت محیط به خصوص اگر در آب و هوای گرم یا در فضای باز و زیر آفتاب ورزش می کنید و همچنین به زمان و شدت تمرین شما بستگی دارد. اگر تمرین پرفشار مثل تمرینات هیت (چربیسوزی ) دارید حتما وسط تمرین جرعه جرعه آب بنوشید و این باور غلط که اگر آب بنوشید چربیسوزی متوقف میشود را فراموش کنید

باور غلط آب خودن در تمرینات

سخن خیلی از مربی نماها این است که حین ورزش نباید آب خورد… این باور کاملا غلطه ،هدف شما چربیسوزی یا ساخت عضله است نه به فقر آب رساندن بدنتون زیرا بدن در حین ورزش علاوه بر تعریق از طریق بازدم و مصرف سلولی آب از دست میدهد (سلول ها برای انجام اعمال سوخت و سازی نیاز به آب دارند تا حرارت بالا رفته خودشون رو کنترل کنند) 

نوشیدن صحیح در تمرینات

ممکن است این سوال در ذهن خیلی ها ایجاد شود که چگونه آب بخوریم بهتر است، جرعه جرعه یا بصورت حجمی روش صحیح نوشیدن در هنگام ورزش جرعه جرعه است اما بهترین روش این است که مقداری اب برای چند ثانیه در دهان نگهداشته بعد قورت دهیم به این دلیل که شاید احساس تشنگی کاذب بخاطر خشکی دهان حس شده باشد ابتدا آن را رفع کرده و اگر احساس تشنگی باز هم ادامه داشت با نوشیدن جرعه های کوچک آن را رفع کنیم .

2 ديدگاه

  1. 1401/12/29

    Can I simply say what a relief to discover someone who really understands what theyre discussing on the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people ought to check this out and understand this side of your story. I was surprised that youre not more popular given that you definitely possess the gift.

  2. […] پس ورزشکاران پارکور باید به طور منظم از آب آشامیدنی و نوشیدنی های ورزشی سالم استفاده کنند که یکی از این نوشیدنی ها دتاکس واتر و […]

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

❤تخفیف ویژه سایت❤

دوره آموزش تریکینگ

دوره آموزش تریکینگ

دوره آموزش نانچیکو حرفه ای

دوره آموزش نانچیکو

ثبت بیوگرافی ورزشی

ثبت بیوگرافی ورزشی برای ورزشکاران ایرانی در گوگل

برای ثبت بیوگرافی ورزشی خود تنها کافیست روی دکمه ثبت بیوگرافی کلیک کنید و برای خود یک بیوگرافی کامل در گوگل ثبت کنید!