کاور مقاله ژیمناستیک

دانستنی های سبک ورزشی ژیمناستیک

4 ديدگاه

ژیمناستیک سبک ورزشی است که در دسته‌بندی رشته‌های آمادگی جسمانی و هنر های نمایشی قرار دارد و در آن حرکات نیازمند انعطاف بدنی ، قدرت ، چابکی ، تعادل و هماهنگی اعضای بدن است. ژیمناستیک از در یونان باستان تکامل پیدا کرده و در سطح بین‌المللی زیر نظر فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک اداره می‌شود. معروف‌ترین بخش ژیمناستیک حرکات زمینی، پرش از خرک، پارالل ناهم‌سطح و چوب موازنه و ژیمناست‌های مرد در رشته‌های حرکات زمینی، بارفیکس، پرش خرک، دار حلقه، پارالل، و خرک حلقه به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. ژیمناستیک موزون، ایروبیک، آکروباتیک و ترامپولین بخش‌های دیگر این رشته ورزشی را تشکیل می‌دهند. ژیمناستیک یک ورزش المپیکی است و از اولین دوره المپیک تاکنون در برنامه این مسابقات قرار داشته‌است. هم‌اکنون ژیمناستیک المپیکی از ۱۸ رویداد ورزشی جداگانه تشکیل می‌شود که ۱۴ رقابت در ژیمناستیک هنری، ۲ رقابت در ژیمناستیک موزون و ۲ رقابت در ترامپولین است. بخش عمده ای از رشته ورزشی تریکینگ را ژیمناستیک تشکیل داده است که در واقع همان حرکات زمینی پیوسته است.

ژیمناستیک در سطح تفریحی و به خصوص به عنوان تمرینات انعطاف بدنی بسیار محبوب است. در سطح قهرمانی این رشته به تمرینات بی‌وقفه و آمادگی جسمانی بسیار بالا در تمام ابعاد از جمله بنیه و استقامت قوی نیاز دارد. ژیمناستیک هرچند یک رشته ورزشی بدون برخورد است اما ورزش پرآسیبی است. فرودهای سنگین، افت‌ها یا برخورد به ابزار تمرینی ممکن است باعث آسیب‌دیدگی شود. صدمات جسمی در بین ورزشکاران ماهر بیشتر دیده می‌شود چون آن‌ها معمولاً برای مدت طولانی‌تری تمرین کرده و حرکات خطرناک‌تری را اجرا می‌کنند. 

ژیمناستیک به انگلیسی: Gymnastic به عنوان یک ورزش جذاب دارای سابقه‌ای در حدود ۲۰۰۰ سال می‌باشد ولی به عنوان یک ورزش رقابتی، دارای عمری در حدود ۱۰۰ سال است. مسابقات فردی و تیمی توسط باشگاه‌های گوناگون مانند solcols Turveveins برگزار شده‌است، درحالی که این ورزش دارای رشد آهسته‌ای در محیط باشگاهی است ولی در محیط Turvevens solcos دارای رشد سریعی بوده است. در دهه 1830 ورزش ژیمناستیک به آمریکا معرفی شد و سیستم مدرسه ژیمناستیک توسط مهاجرانی از جمله frang , lchaales, follel, chorles,beik تأسیس گردید.

انواع ژیمناستیک

فدراسیون ژیمناستیک دارای رشته های مختلفی می باشد ولی در کشور ما ژیمناستیک را با نام ژیمناستیک هنری بیشتر می شناسند و شاید ذهنیتی که در مورد ژیمناستیک در ذهن بیشتر مردم شکل گرفته محدود به حرکات اکروبات زمینی و حرکات روی اسباب و وسایل ژیمناستیک هنری می باشد مثل دارحلقه-پارالل -بارفیکس وخرک

ژیمناستیک هنری

ژیمناستیک هنری به عنوان یک ورزش بسیار جذاب و محبوب و مدال آور در المپیک حضور دارد و شامل انجام حرکات خاص ژیمناستیکی در قالب نمایش نیرو، چابکی ، انعطاف پذیری ، کنترل و هماهنگی و البته تعادل بین اعضای بدن و جسم ورزشکار می شود . ژیمناستیک هنری نیز زیر نظر فدراسیون بین المللی ژیمناستیک مدیریت و اداره می شود و از آن می توان به عنوان محبوب ترین ورزش یا سبک ورزشی در رشته ژیمناستیک نام برد . ژیمناستیک هنری در دو گروه مختلف مردان و زنان انجام می شود که بر روی سطوح و وسایل مختلف حرکات را انجام می دهند ، جالب است بدانید که در این نوع ژیمناستیک حرکات مردان 6 نوع و حرکات گروه زنان در 4 نوع انجام و برگزار می شود. حرکات زنان در ورزش ژیمناستیک هنری شامل حرکات زمینی ، پرش از خرک ، پارالل ناهم سطح ( میله های نامتقارن ) و چوب موازنه ( چوب تعادل ) می باشد که مجموع چهار حرکت را شامل می شود و حرکات مردان در این ورزش به ترتیب شامل حرکات زمینی ، بارفیکس ، پرش خرک ، پارالل ، دار حلقه و خرک حلقه می شوند که در مجموع شش حرکت مردانه در این ورزش انجام می شود.

ژیمناستیک ریتمیک

یک ورزش تک نفره یا گروهی  است که توسط توپ، حلقه یا ربان و طناب‌های مخصوص ژیمناستیک انجام می‌شود.این ورزش تلفیقی از ژیمناستیک، رقص و رقص‌های باله است که حرکاتی منظم و ریتمیک حاصل آن است. در مسابقات انفرادی، شرکت کنندگان با ۴ یا ۵ وسیله چند برنامه اجرا می‌کنند و در مسابقات تیمی، تیمهای ۵ نفره یک بار با میل برنامه اجرا می‌کنند و یک بار به این صورت که دو نفر از آن‌ها به حلقه و سه نفر به روبان مجهز هستند. در برنامه‌های گروهی، کار بر اساس قابلیتهای ورزشکاران در انجام حرکات هماهنگ و هم‌گام و توانایی آن‌ها در به کار بردن ابزارها ارزش‌گذاری می‌شود. هرقدر بده بستان بین ورزشکاران بیشتر باشد، تماشاگران بیشتر محو زیبایی، هیجان و مهارت گروه می‌شوند.

حرکات زمینی ژیمناستیک

در قسمت حرکات زمینی ژیمناستیک، ژیمناست ها حرکات ورزشی خود را با طراحی رقص و همراه با موسیقی اجرا می کنند و توجه داور به استفاده مناسب از فضای زمین، تغییر جهت و میزان حرکت، حرکات نمایشی، عناصر رقص، همخوانی با موسیقی و ارتفاع و فاصله پرش است. روتین زمینی بیشتر از 90 ثانیه طول نمی کشد و باید تمام منطقه را تحت پوشش قرار دهد. پرش و چرخش فرد در هر قسمت از زمین باید به حد نصاب حداقلی برسد. وسعت سالن مورد نیاز برای اجرای حرکات زمینی 1200 سانتی متر در 1200 سانتی متر است. در بعضی از زمین های ژیمناستیک فنر وجود دارد تا پرش با ارتفاع بیشتر اجرا شود. معمولا در شرایط رقابتی، زمین ژیمناستیک به فنر مجهز است.

ایروبیک ژیمناستیک

زمین ایروبیک ژیمناستیک باید ۸۰ تا ۱۴۰ سانتیتر از زمین بلند تر باشد و حتما پشت آن بسته باشد و جایگاه کلی مسابقات در ابعاد ۱۴ * ۱۴ متر میباشد که پیست اصلی مسابقه در ابعاد ۱۲ * ۱۲ تعبیه میشود که برای مسابقات دو و سه و شش نفره از ابعاد ۱۰ * ۱۰ استفاده میشود و برای تک نفره از ابعاد ۷*۷ آن استفاده میشود .

ترامپولین در ژیمناستیک

یکی دیگر از رشته‌ های ورزشی ژیمناستیک ترامپولین است که در زبان عام به تشک پرش در جا و بپر بپر شناخته مییشود. مسابقات این رشته بر روی وسیله‌ای به نام ترامپولین انجام میشود که یکی از اسباب‌ های تمرینی مهم ورزش ژیمناستیک است. مسابقات این ورزش به صورت انفرادی یا دو نفره برگزار مییشود.

عکس ژیمناستیک

جذاب ترین بخش ژیمناستیک

ورزش ژیمناستیک بخش های بسیار زیادی دارد که هر کس به یکی از آنها علاقه دارد اما بخش عمده ای از افراد از حرکات زمینی و آکروبات ژیمناستیک علاقه دارند که یکی از دلایل علاقه مندی آنها هیجان است. حرکات زمینی ژیمناستیک واقعا هیجان انگیز است هم از دیدگاه اجرا کردن و هم از دیدگاه تماشا کردن. همچنین در اکثر باشگاه های عمومی ژیمناستیک بیشترین تمرین را روی حرکات زمینی قرار می دهند.

خطر آسیب دیدگی در ژیمناستیک

در ورزش ژیمناستیک هم مثل سایر ورزش های دیگر خطر آسیب وجود دارد اما نکته ای که وجود دارد این است که ژیمناستیک مانند ورزش پارکور فری رانینگ خیابانی نیست و تمامی تمرینات آن درون باشگاه با استفاده از تجهیزات ایمنی و کمک شایان مربی انجام می شود. ورزشکاران ژیمناستیک هر حرکت را هزاران بار تمرین میکنند تا کاملا مسلط شوند.

4 ديدگاه

 1. 1401/06/13

  سلام لطف می کنید آدرس باشگاه های ژیمناستیک مشهد رو بگید؟

  • ew camp
   1401/06/15

   سلام عرض ادب
   لیستی از باشگاه های ژیمناستیک مشهد خدمت شما 👇
   باشگاه جام برتر (یاران) – 09152373493 – بلوار کلانتری، بعد از هتل پردیسان، بین کلانتری 22 و 24
   مجموعه ورزشی سجاد مشهد – 05136064120 – بلوار سجاد حامد شمالی نبش حامد 12
   باشگاه ریحان – 05135219500 – قاسم آباد،شهرک غرب،بلوار فلاحی،بین فلاحی 9 و 11
   باشگاه شکوه – 09033765251 بین معلم 34 و 36، جنب بانک تجارت
   هیات ژیمناستیک تربیت بدنی آستان قدس رضوی – 37618004-051 – بلوار فردوسی – تقاطع خیام – موسسه تربیت بدنی آستان قدس
   باشگاه ژیمناستیک قاسم پور – 09155075800 – وکیل آباد لادن 20 پلاک 29
   باشگاه زاکی – 05136052542 – ابتدای امامت 30- پلاک 4
   باشگاه بانوان پروا – 05136145709 – حد فاصل چهارراه میلاد و استقلال 4
   آکادمی تخصصی بانو اسپرت – 09156523239 – هاشمیه،داخل هاشمیه 9،پلاک 8
   مجموعه ورزشی آذینوس بانوان – 05136016506 – وکیل آباد 25، پلاک 5

 2. […] برای این کار نیازمند آموزش های غیر تکواندویی است که ورزش ژیمناستیک یکی از آنهاست. در پومسه ابداعی ورزشکاران آزادی عمل […]

 3. […] های خیابانی به حساب می آید و حس هیجان بیشتری نسبت به ورزش ژیمناستیک […]

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

❤تخفیف ویژه سایت❤

دوره آموزش تریکینگ

دوره آموزش تریکینگ

دوره آموزش نانچیکو حرفه ای

دوره آموزش نانچیکو

ثبت بیوگرافی ورزشی

ثبت بیوگرافی ورزشی برای ورزشکاران ایرانی در گوگل

برای ثبت بیوگرافی ورزشی خود تنها کافیست روی دکمه ثبت بیوگرافی کلیک کنید و برای خود یک بیوگرافی کامل در گوگل ثبت کنید!